Dowiedz się więcej o naszym projekcie

Projekt NdS/536437/2021/2022 „Badanie oraz promowanie idei polskości i tradycji regionalnych w wioskach tematycznych Polski Wsch”

Celem projektu jest badanie promocji idei polskości i tradycji regionalnych w 13 wioskach tematycznych w 3 województwach Polski Wschodniej.

Okres realizacji projektu: maj 2022 – maj 2024

Kwota dofinansowania: 386 952,00 zł

Wartość całkowita projektu: 386 952,00 zł

Projekt finansowany z: budżetu państwa

Źródło finansowania: program Ministerstwa Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa”

Opis zadań badawczych: W badaniach zostanie wykorzystana metoda obserwacji oraz sondażu diagnostycznego:

Wywiady bezpośrednie pogłębione z 13 liderami wiosek tematycznych i 39 przedsiębiorcami działającymi w ramach wiosek tematycznych oferującymi lokalne produkty regionalne, warsztaty rzemiosła regionalnego, tradycję i kulturę wsi. W sumie zostaną przeprowadzone 52 wywiady bezpośrednie pogłębione.

Ankiety bezpośrednie przeprowadzone wśród mieszkańców wiosek tematycznych (650 ankiet) i innych wsi (650 ankiet). Ankieta będzie badała postawy patriotyczne mieszkańców wsi. W sumie zostanie przeprowadzonych 1300 ankiet.

Dane z ankiet zostaną opracowane w programie Statistica 13 przy pomocy testów parametryczne i nieparametrycznych, funkcji analizy dyskryminacyjnej, log-liniowej, testów niezależności chi-kwadrat oraz modelu regresji logistycznej. Badania zostaną uzupełnione metodą analizy i krytyki literatury przedmiotu.

Efekty projektu:

„Przewodnik turystyczny po wioskach tematycznych Polski Wschodniej”, który zostanie wydany w otwartym dostępie. Będzie on także zawierał oznaczoną piktogramami ofertę dla osób z niepełnosprawnościami i oferty produktów turystycznych obejmujących wycieczki szlakiem wiosek tematycznych dla 5 segmentów turystów:

  • rodzin z dziećmi,
  • osób niepełnosprawnych,
  • grup młodzieżowych,
  • grup biznesowych,
  • seniorów.
    • Przewodnik zostanie rozesłany do co najmniej 31 wiosek tematycznych, 50 biur informacji turystycznej, 150 biur podróży, 16 regionalnych organizacji turystycznych w Polsce, zagranicznych organizacji turystycznych.

      Dwie monografie naukowe:
    • „Tradycja i kultura regionu a przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”,
    • „Różnice w postawach patriotycznych mieszkańców wsi tematycznych i pozostałych obszarów wiejskich”.


    • Monografie będą opracowane na podstawie wyników indywidualnych wywiadów bezpośrednich z liderami wiosek i przedsiębiorcami turystycznymi oraz wyników ankiety bezpośredniej skierowanej do mieszkańców wiosek tematycznych i pozostałych wsi. Będą też opisywały tradycję, kulturę i historię badanych wsi. Monografie będą wydane w otwartym dostępie przez wydawnictwo z listy MEiN i opublikowane na stronie projektu. Pliki PDF dodatkowo zostaną rozesłane do co najmniej 50 ośrodków naukowych w Polsce, 50 bibliotek, 31 wiosek tematycznych w całej Polsce i 16 regionalnych organizacji turystycznych.

Zespół projektowy

dr hab. Anna Mazurek-Kusiak, prof. uczelni – kierownik merytoryczny projektu

Doktor habilitowana nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Pracowniczka Katedry Turystyki i Rekreacji na Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Przewodniczka turystyczna po mieście Lublin i okolicach. Ma 22-letnie doświadczenie jako wykładowca akademicki. Autorka publikacji naukowych z zakresu ekonomii, turystyki, zarządzania i marketingu.

dr Agata Kobyłka - główny pracownik merytoryczny

Absolwentka ochrony środowiska, turystyki i rekreacji oraz studiów podyplomowych analiza danych. Od 2018 roku pracowniczka Katedry Turystyki i Rekreacji na Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wiceprezeska Stowarzyszenia Młodych Naukowców. Autorka publikacji naukowych z zakresu turystyki, ochrony przyrody, edukacji i zarządzania.

dr Ryszarda Ewa Bernacka - pracownik merytoryczny

Pracowniczka Katedry Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autorka publikacji naukowych z zakresu psychologii osobowości, twórczości, turystyki. Szczególnie interesuje się naukowo problematyką nonkonformizmu jako cechą osobowości. Autorka monografii: Predyktory nonkonformizmu pozornego oraz Rodzice nonkonformistów.

dr Natalia Korcz – pracownik merytoryczny

Z wykształcenia biolog oraz leśnik. Była pracowniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Członkini Stowarzyszenia Młodych Naukowców. Obecnie pracowniczka Instytutu Badawczego Leśnictwa. Swoje pasje i pracę łączy wokół lasu, przyrody oraz edukacji ekologicznej. W wolnych chwilach swój czas poświęca fotografii przyrodniczej oraz ogrodnictwu. Autorka publikacji naukowych dotyczących edukacji ekologicznej, edukacyjnych i turystycznych funkcji lasu.